18 millió forintra emelkedett az alanyi adómentesség értékhatára. Kinek van teendője ezzel kapcsolatosan február 28. napja előtt?

  • Körmendi Tímea
  • 2025.02.26.
  • ÁFA

2025. január 25-én a Magyar Közlöny 6. számában jelent meg az 5/2025. (I.25.) kormányrendelet az alanyi adómentesség választhatóságára jogosító értékhatár emeléséről. Ennek értelmében a veszélyhelyzetre való tekintettel az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvényt 2025. január 1. napjától a rendeletben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.

A rendelet 2. §-a rögzíti, hogy az alanyi adómentesség választására jogosító felső értékhatár 18 millió forintnak megfelelő pénzösszeg. Az alanyi adómentesség választására az jogosult, akinek az árbevétele a tavalyi évbe ténylegesen, az idei évben pedig várhatóan nem haladja meg ezt az értékhatárt. A 3. § (2) bekezdése alapján az is jogosult az idei évre az alanyi adómentességet választani, aki korábban értékhatár átlépés miatt abból kikerült és a kétéves újraválasztásra vonatkozó tilalom még nem telt el, amennyiben a fenti feltételeknek megfelel.

Az ÁFA-ra vonatkozó rendelkezések bejelentésének határideje főszabály szerint a megelőző év utolsó napja, erről 2022 végén írtam, az év végén lejáró határidőkről szóló bejegyzésemben. Ettől eltérően átmeneti szabályként rögzítette a most megjelent kormányrendelet, hogy az alanyi ÁFA mentesség választásának határideje 2025. február 28. napjára módosul.

A rendelet alapján több kérdés is felmerült, többek között, hogy milyen formában szükséges ezt a központi adóhatóság számra bejelenteni, illetve mi lesz a sorsa az érintettek által az idei évben már kiállított bizonylatoknak. A kérdések tisztázására a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tájékoztatót adott ki 2025. január 29. napján, valamint igyekezett megválaszolni a leggyakrabban felmerülő kérdéseket is. Az alábbiakban ezt foglalom össze.

Kinek és milyen formában kell az alanyi adómentesség választását bejelentenie?

A tájékoztatóban a központi adóhatóság kifejti, hogy ha valaki azért nem választotta 2024. december 31. napja előtt az alanyi ÁFA mentességet mert,

    • a 2024. évben teljesített termékértékesítései és szolgáltatásnyújtásai meghaladták a 12 millió forintot, vagy
    • a várakozásai szerint a 2025. évben teljesülő termékértékesítései és szolgáltatásnyújtásai meg fogják haladni a 12 millió forintot, esetleg
    • a 2023. évben lépte át a 12 milliós értékhatárt, ezért rá még vonatkozott az újraválasztási tilalom a tavalyi évben

    és emellett várhatóan idén 18 millió forint alatt marad a bevétele, 2025. február utolsó napjáig az ONYA felületen, illetve ANYK-n keresztül az adózó gazdálkodási formája szerint rendszeresített formanyomtatványon megtett nyilatkozat beküldésével ezt visszamenőlegesen 2025. január 1. napjától megteheti.

    Ez azt jelenti, hogy az adószámos magánszemélyeknek a 25T101, egyéni vállalkozóknak a 25T101E, a vállalkozásoknak a 25T201T, a civil szervezeteknek pedig a 25T201CSZ jelű nyomtatvány kitöltésével kell a kérelmet előterjesztenie. A NAV külön felhívja a figyelmet arra a szabályra, hogy a kérelem előterjesztése más formában – például ePapíron keresztül – nem lehetséges.

    Mi a teendője az alanyi adómentességet jelenleg is alkalmazó adóalanyoknak?

    A központ adóhatóság a januári tájékoztatójában rögzítette, hogy azoknak, akik jelenleg is az alanyi adómentesség hatálya alá tartoznak nincs tennivalójuk, nekik semmilyen nyilatkozatot nem kell beküldeniük. Az ettől eltérő híresztelések alaptalanok. A korábban is alanyi mentességet alkalmazóknak a továbbiakban a 18 millió forintos értékhatárt kell figyelniük.

    Mi a teendője az újonnan alakuló adóalanyoknak?

    Amennyiben az adóalany 2025. január 25-e után alakul – azaz ismert számára az értékhatár emelés ténye – és ennek figyelembevételével az alakuláskor alanyi adómentességet választ, akkor csak arra kell figyelemmel lennie, hogy az első adóévében az alanyi adómentes értékhatár időarányos részét veheti figyelembe, nem a teljes összeget. Ez a szabály nem változott.

    Amennyiben az adóalany 2025. január 1. és 2025. január 25. között alakult – tehát nem volt ismert számára az értékhatár emelés ténye az ÁFA-ra vonatkozó választás megtételekor – de ennek ellenére alanyi adómentességet választott, rá automatikusan a 18 millió forint időarányos része fog vonatkozni, mint felső érték, és nem a 12 millió forint időarányos része. Teendője ugyanúgy nincs, mint a korábbi években alakult és jelenleg is alanyi adómentes adóalanyoknak.

    Amennyiben az adóalany 2025. január 1. és 2025. január 25. között alakult – tehát nem volt ismert számára az értékhatár emelés ténye az ÁFA-ra vonatkozó választás megtételekor – és amiatt lépett az ÁFA körbe, mert a várakozásai szerint a 12 millió forintos értékhatárt átlépte volna, azonban úgy látja, hogy a 18 millió forintos bevételi értékhatárba már beleférne és mégis élne az alanyi adómentességgel, ezt megteheti, de ugyanúgy be kell küldenie az erre vonatkozó kérelmet február 28-a előtt.

    Mi a teendő a 2025-ben kibocsájtott bizonylatokkal?

    Tekintettel arra, hogy az alanyi adómentesség a teljes adóévre választható, annak az adóalanynak, aki utólag jelenti be ezt a választását a 2025-ben kibocsájtott bizonylatait bizonyos feltételek fennállása esetén módosítania szükséges.

    A számlákat abban az esetben kell helyesbíteni, ha azokat 0%, 5%, 18% vagy 27% ÁFA felszámításával bocsájtotta ki, közösségen belüli adómentes termékértékesítésről állította ki, vagy a fordított adózás szabályai szerint állította ki, kivéve, ha olyan ügyletet érintően született a bizonylat, amely tekintetében nem járhat el alanyi adómentes minőségében. Ezeket az eseteket az ÁFA törvény 193. § tételesen felsorolja.

    A számlákat az alanyi adómentesség bejelentésétől számított 8 napon belül kell helyesbíteni. A helyesbítő számlán a nettó összeg változatlan marad, vagyis, ha az eredeti számlán 5%, 18% illetve 27% ÁFA felszámítása történt, a helyesbítő számla végösszege negatív lesz, amely alapján az ÁFA összege a vevőnek visszajár. A partner esetében a számla helyesbítése a levonható adó összegét csökkenti, amelyet ő a saját ÁFA bevallásában rendez, legkésőbb abban az időszaki bevallásában, amely időszakban a módosító számlákat kézhez vette.

    Amennyiben a visszamenőlegesen adómentességet választó adóalany számára fordított adózással számlát állítottak ki az ő erre vonatkozó bejelentését megelőzően, akkor kötelessége intézkedni, hogy a számára számlát kiállító módosítsa az ügyletről kiállított számlát és felszámítsa az ügylet szerinti ÁFA kulcs szerinti ÁFA összeget. Amennyiben a számlát kiállító partner az érintett időszakra vonatkozó ÁFA bevallását már benyújtotta, azt utólag korrigálnia kell.

    Az adóalany által az ÁFA alanyi adómentesség választását megelőzően – akár pénztárgéppel, akár elektronikusan, akár papír alapon – kiállított nyugtákat nem szükséges módosítani. Az ilyen nyugtás értékesítések után adót megállapítani és bevallást készíteni nem szükséges. A nyugtán szereplő összegek az adóalany árbevételének fognak minősülni teljes összegükben.

    Hogyan hat mindez a bevallási kötelezettségre és az ÁFA levonási jogra?

    Ez attól függ, hogy a számlamódosításokra mikor kerül sor. Amennyiben az adóalany azt megelőzően jelenti be az alanyi adómentesség választását és végzi el a számlahelyesbítéseket, hogy az első bevallását teljesítette volna, akkor nincs teendője, alanyi adómentes adóalanyként ugyanis – néhány kivételes esettől eltekintve – mentesül a bevallástételi kötelezettség alól.

    Ha a bejelentésre és a számlakorrekciókra azt követően kerül sor, hogy a január havi bevallási kötelezettségét teljesítette, akkor a február hónap vonatkozásában újabb bevallást kell benyújtania, amelyben a fizetendő adót csökkentő tételként kell elszámolnia az eredetileg 5%, 18% vagy 27% ÁFA felszámítása mellett kiállított számlák korrekciójából eredő összeget. Emellett a közösségen belüli adómentes értékesítés, a fordított adózás szabályai szerint kiállított és a 0% adómértékkel kibocsátott számlákon szereplő adóalapot önellenőrzéssel a januári időszakra vonatkozóan kell korrigálnia. A közösségi ügyleteknél figyelemmel kell lenni arra is, hogy az A60 jelű összesítő nyilatkozatból is önellenőrzéssel törölni kell az adatokat.

    Az alanyi adómentességet február végéig választó adóalany az adólevonási jogát visszamenőleges hatállyal elveszti. Mindez azt jelenti, hogy az idei évben befogadott számlái tekintetében adólevonási joggal nem élhet. Ha a bejelentést azt megelőzően megteszi, hogy az első bevallását beküldte volna a NAV részére, akkor nincs teendője, egyszerűen meg sem nyílik az ÁFA levonási jog, amennyiben viszont azt követően jelenti be ezt a választását, hogy a januári bevallását benyújtotta, abban az esetben a levont adót is korrigálnia kell.

    Amennyiben kérdésed merült fel, keress bizalommal a konyveles@kontirtrend.hu e-mail címen, vagy a főoldal üzenetküldő menüpontján keresztül!

    Jelen bejegyzésben közölt adatok tájékoztató jellegűek, nem tekinthetők adó-, jogi-, vagy egyéb tanácsadásnak. A bejegyzés alapján meghozott üzleti döntésekből eredő károkért, jogkövetkezményekért a Kontír Trend Kft. felelősséggel nem tartozik.