Egyéni és társas vállalkozások tevékenységi kör változással kapcsolatos teendői

2025. január elsejétől a gazdasági szervezetek tevékenységét új osztályozási rendszer szerint kell besorolni, az Európai Unió tevékenységi osztályozásának, a NACE-nak a változásaihoz igazodva. A tevékenységi osztálybesorolás változás okán átalakul a TEÁOR és az ÖVTJ struktúra is. Előbbi a Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere, melybe a gazdasági szervezetek tevékenységei kerülnek meghatározásra, utóbbi az Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzéke, mely az egyéni vállalkozók, őstermelők és adószámos magánszemélyek tevekénységeinek csoportosítására szolgál. A TEÁOR-változással egyidejűleg megváltozik a Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszere azaz a TESZOR is.

Miért volt szükség az új szabályozásra? Mi változott?

A 2024. év végéig hatályos besorolás 2008-ban került bevezetésre, az azóta eltelt 17 évben a gazdaság számos változáson ment keresztül. Ez idő alatt számos új tevékenység jelent meg főként az információs technológia területén, amelyet szükséges volt az osztályozásnak is lekövetni, ezáltal a gazdasági és társadalmi mutatók számítása, valamint a statisztikai adatok gyűjtése releváns tud maradni.

A korábbi Információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág kettévált, így 21 nemzetgazdasági ág helyett 22 ág lett. A kereskedelem tekintetében a jövőben nem az eladási csatorna képezi az osztályozás kritériumát, hanem az eladott termék. Ennek következtében megszűnt a nem bolti, piaci kiskereskedelem és a piaci kiskereskedelem tevékenység csoport is. A csomagküldő internetes kiskereskedelem tevékenység például 31 különböző tevékenységi körre vált szét az értékesített termék függvényében. A webáruházak mellett a gépjárműkereskedelemmel és gépjárműjavítással foglakozó vállalkozások találkozhatnak jelentősebb változással ugyanis a korábban ezen tevékenységeket összefogó ágazat megszűnt és a 46-47-es, valamint 95-ös főcsoportokba került át.

Mit tesz a KSH és a NAV a változással összefüggésben?

A vállalkozók adminisztrációs terheinek csökkentése érdekében 2025. január 31-ig a KSH automatikusan átsorolta a főtevékenység kódokat a TEÁOR’25 szerint. Ahol a régi tevékenység és az új tevékenység egyértelműen megfeleltethető – azaz 1:1 kapcsolat van közöttük – az átfordítás automatikusan megtörtént. Ahol egy tevékenység több tevékenységi körre vált szét – azaz 1:n kapcsolat van a régi és az új tevékenység között – ott a statisztikai adatgyűjtésből és adminisztratív adatátvételből származó információk alapján a gépi tanuló algoritmus a legvalószínűbb új tevékenységi körre sorolta át a főtevékenységet.

A főtevékenység átsorolásról a KSH értesített az adózót és a NAV-ot is. Gazdasági társaságok esetében a cégnyilvántartásban is automatikusan megtörtént az átsorolás a NAV adatszolgáltatásának köszönhetően.

A kiegészítő tevékenységi köröket a NAV sorolta át szintén 2025. január 31-ig. Itt azonban alapvető különbség hogy ez csak az egyértelműen megfeleltethető (1:1 kapcsolat) esetén történt meg, a szétváló tevékenységek (1:n kapcsolat) esetén nem! Ezek bejelentése a vállalkozó kötelessége! A megmaradt 2008-as ágazati osztályozásba tartozó tevékenységeket ráadásul a NAV 2025. augusztus 31-én törölni fogja minden nyilvántartásból. Ha a vállalkozó nem tesz semmit, tudomásul veszi hogy az érintett tevékenységek kikerülnek az általa végzett tevékenységek közül.

A főtevékenység átsorolás mellett az átállás megkönnyítése érdekében a KSH kódkereső programot, valamint a fordítókulcsra építő átkódoló programot tett közzé a honlapján. Ha a vállalkozóknak ezek használatával sem sikerül egyértelműen elvégezni a tevékenységük besorolását írásban is kereshetik a Központi Statisztikai Hivatalt a Contact Center-en keresztül.

A 2025. évi adatszolgáltatási kötelezettséget a Központi Statisztikai Hivatal már az új kódok szerint jelölte ki a vállalkozások számára.

Mit kell tenniük az egyéni vállalkozóknak?

Az egyéni vállalkozóknak 2025. június 30-ig le kell ellenőrizniük a KSH és a NAV által átsorolásra került tevékenységeiket, ezt legegyszerűbben az Egyéni Vállalkozók Nyilvántartási felületén (EVNY) tehetik meg. Ha a főtevékenységük átsorolásával egyetértenek, és a kiegészítő tevékenységeik között is kizárólag olyan tevékenységet látnak mely esetében a hatály kezdete 2025.01.01., az azt jelenti, hogy a KSH és a NAV is teljes körűen el tudta végezni az átsorolást, ebben az esetben hátra dőlhetnek, további teendőjük nincs.

Amennyiben a fenti két feltétel nem teljesül, akkor a Webes Ügysegéden keresztül adatváltozás bejelentését kell kezdeményezniük. Az űrlap kitöltése során az összes korábbi tevékenységet le kell törölni, és mindet egyesével újra rögzíteni kell. Amennyiben ezt elmulasztják a korábbi struktúra szerinti tevékenységeik automatikusan törlésre kerülnek 2025. augusztus végén. Fontos megjegyezni, hogy a Webes Ügysegéden keresztül történő ügyintézésre a NAV-nál tett meghatalmazás nem jogosítja fel a könyvelőt, így mindenképp a vállalkozó közreműködése is szükséges.

Az adószámos magánszemélyek számára ugyanez a feladat, azzal az eltéréssel, hogy ők a NAV Ügyfélportálon vagy eBEV felületen lekérdezhető törzsadatban tudják ellenőrizni tevékenységi köreik átsorolását, továbbá a szükséges módosításokat a 25T101 jelű nyomtatvány beküldésével tehetik meg. Ezt az űrlapot a NAV-hoz bejelentett képviselőjük is beküldheti elektronikus formában a NAV részére.

Mit kell tenniük a társas vállalkozásoknak?

A társas vállalkozásoknak 2025. június 30-ig le kell ellenőrizniük a KSH és a NAV által átsorolásra került fő- és kiegészítő tevékenységeiket. Ezt a NAV Ügyfélportálon vagy eBEV felületen lekérdezhető törzsadat, illetve a közhiteles cégnyilvántartás alapján – az e-Cégjegyzéken – is megtehetik. Nekik is elsőként azt kell ellenőrizni, hogy a főtevékenység helyesen lett-e átsorolva, majd a kiegészítő tevékenységek hatálydátumát kell ellenőrizni. Ha a főtevékenységük átsorolásával egyetértenek, és a kiegészítő tevékenységeik között is kizárólag olyan tevékenységet látnak mely esetében a hatály dátuma 2025. január 1-e és TEÁOR szám mögött a ’25 megjelölés látszik, nincs teendőjük.

Amennyiben nem értenek egyet az új főtevékenységgel, vagy a kiegészítő tevékenységek nem teljes körűen lettek a NAV által átfordítva, azt változásbejelentő nyomtatvány (25T201T) beküldésével kell korrigálniuk. Az egyéni vállalkozókkal szemben itt előny, hogy a NAV előtti képviseletet ellátó személyek – például könyvelők – is beküldhetik ezt az adatlapot, nem kötelező a cégképviseletre jogosult személynek eljárnia az ügyben. 

A társasági szerződést, valamint az alapító okiratot a társaságoknak nem szükséges a tevékenységi körök átsorolása miatt soron kívül módosítani. A jogi képviselő a következő módosítás során fogja azt egységesíteni.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által vezetett Kamarai Vállalkozói Információs Rendszer (KAVIR), melyben az egyes tevékenységek engedélyezési és képesítési követelményei kerültek összegyűjtésre egyelőre nem frissült, itt továbbra is a 2008 óta hatályos tevékenység struktúra alapján lehet keresni a tevékenységek között.

    Amennyiben kérdésed merült fel, keress bizalommal a konyveles@kontirtrend.hu e-mail címen, vagy a főoldal üzenetküldő menüpontján keresztül!

    Jelen bejegyzésben közölt adatok tájékoztató jellegűek, nem tekinthetők adó-, jogi-, vagy egyéb tanácsadásnak. A bejegyzés alapján meghozott üzleti döntésekből eredő károkért, jogkövetkezményekért a Kontír Trend Kft. felelősséggel nem tartozik.