Munkáltatói terhek változása 2022. január 1-től
- Körmendi Tímea
- 2022.01.22.
- Szociális hozzájárulási adó
- Ez a bejegyzés több mint egy éve jelent meg, előfordulhat, hogy egyes állítások a törvényi változások okán már nem érvényesek.
2022. január 1-től a minimálbér közel 20%-ot elérő emelésének kompenzációja okán, jelentősen csökkennek a foglalkoztatói terhek. A következőkben a szakképzési hozzájárulás, a szociális hozzájárulási adó, az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás és a kisvállalati adó változását foglalom össze röviden.
Szakképzési hozzájárulás
2022. január 1-től megszűnik a 1,5%-os szakképzési hozzájárulás. A szakirányú oktatás és a duális képzés adókedvezményeit mostantól a szociális hozzájárulási adó terhére lehet érvényesíteni.
Szociális hozzájárulási adó
A szociális hozzájárulási adó mértéke idéntől 15,5%-ról 13%-ra csökken. Ez a másfél százalékos szakképzési hozzájárulás kivezetése mellett további 2,5%-os adóteher csökkenést jelent. A szociális hozzájárulási adó korábbi kedvezményei kiegészülnek a szakirányú oktatás és a duális képzés adókedvezményével.
A szociális hozzájárulási adó adókedvezményei 2022-től:
- A szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmény
- A mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmény
- A munkaerőpiacra lépők után érvényesíthető adókedvezmény
- A három vagy több gyermeket nevelő munkaerőpiacra lépő nők utáni adókedvezmény
- A megváltozott munkaképességű személyek után érvényesíthető adókedvezmény
- A közfoglalkoztatás kedvezménye
- Kutatók foglalkoztatása után érvényesíthető adókedvezmény
- A kutatás-fejlesztési tevékenység után érvényesíthető adókedvezmény
- A védett korban elbocsátott köztisztviselők után érvényesíthető szociális hozzájárulási adó kedvezmény
- A szakirányú oktatás és a duális képzés adókedvezménye
Egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (EKHO)
A kifizetőt terhelő egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) a szociális hozzájárulási adóval összhangban az év elejétől 13%-ra mérséklődik.
Kisvállalati adó (KIVA)
A kisvállalati adó (KIVA) mértéke 11%-ról 10%-ra csökken. A szakképzési hozzájárulás megszűnésével az idei évtől a 13%-os mértékű szociális hozzájárulási adó és a 9%-os társasági adó adónemek válthatók ki a KIVA választása esetén.
Ha összehasonlítjuk a vállalkozói kivét és a munkabér terheit a nem KIVA alany adózók esetében, az figyelhető meg, hogy a szociális hozzájárulási adó 15,5%-ról 13%-ra mérséklése, valamint a szakképzési hozzájárulás megszűnése a munkáltatói terhek szintjén kiegyenlíti a közel 20%-os minimálbér és garantált bérminimum emelést, azonban a munkavállalók változatlan arányú – 33,5%-os – levonása miatt mégis havi 8-10 ezer forint körüli összeggel többet kell utalni a központi költségvetés részére.
A foglalkoztatói terhek változása társasági adóalany esetén
A KIVA alanyok esetében ugyanez az összehasonlítás, még nagyobb eltérést mutat. Az 1% mértékű KIVA mérséklés nem kompenzálja az idei évi béremelkedést. A KIVA alanyoknak a foglalkoztatói terhei is havi 1-2 ezer Ft-al megnövekednek, a NAV-nak utalandó teljes összeg pedig havonta 12-15 ezer forinttal.
A foglalkoztatói terhek változása kisvállalati adóalany esetén
Ennek ellenére érdemes a KIVA választása ugyanis a 2022-es évben is kisebb foglalkoztatói terhet jelent a szociális hozzájárulási adóhoz képest, nem beszélve a társasági adó kiváltásáról és az iparűzési adó egyszerűsített megállapításából származó előnyökről.
Amennyiben kérdésed merült fel, keress bizalommal a konyveles@kontirtrend.hu e-mail címen, vagy a főoldal üzenetküldő menüpontján keresztül!
Jelen bejegyzésben közölt adatok tájékoztató jellegűek, nem tekinthetők adó-, jogi-, vagy egyéb tanácsadásnak. A bejegyzés alapján meghozott üzleti döntésekből eredő károkért, jogkövetkezményekért a Kontír Trend Kft. felelősséggel nem tartozik.